مقالات

تاریخچه بالابر های هیدرولیکی

مزیت نصب بالابر ها

کار های که در ارتفاع به صورت ایمن صورت می پذیرد ، همیشه با چالش های بسیار زیادی همراه بوده است. انسان ها همیشه به دنبال راهکار هایی برای رفع چالش های موجود کار در ارتفاع و انجام کار و یا بالا بردن کالا و متریال بدون از دست دادن زمان بوده. ممکن است اولین تلاش ها برای دست یابی به ارتفاع به ساخت چهار پایه ها و نردبان ها منجر شده باشد. در ادامه انسان با ساخت قرقره های کششی پیشرفت هایی در این راه کرده اند. پیش از آنکه صنعت خودرو فراگیر شود اولین سکو های کار در اتفاع و به نوعی نردبان های نصب شده روی درشکه برای کار در ارتفاع استفاده می شده است.

در میان سال های 1920 تا 1930 میلادی و بعد از رشد صنعت خودرو، سوئدی ها از روش های زیر برای تعمیرات و نگهداری خطوط برق خیابان و چراغ زنی استفاده می نمودند. هر چند نمی توان به این وسیله ها بالابر گفت اما می توان آن ها را نوعی سکوی کار مانند داربست به حساب بیاوریم. این سکو های کاری در واقع یک نردبان یا چهار پایه هایی بزرگ که نصب شده بر روی یک کامیون بودند که افراد برای استفاده از آن ها باید پله ها را تا ارتفاع مورد نظر بالا می رفتند و در آن جا کار می کردند. بعد ها مدل تکمیلی به صورتی ساخته شد که دو چهار پایه در داخل هم حرکت میکردند و با یک وینچ چهارپایه بالایی بیرون میامد. جالب است که هنوز هم در ایران از این نوع چهار پایه ها و نردبان های غیر استاندارد توسط کارگاه های کوچک و آهنگری ها ساخته می شوند.

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی در زمینه تجهیزات هیدرولیکی ، ماجرای تجهیزاتی که امروزه به آن بالابر می گویند آغار شد. اولین تجهیزات بالابرهای آکاردئونی بودند. 

طراحی و ساختن اولین بالابر آکاردئونی به دهه 30 میلادی بر می گردد. شرکت لانگ لیفت Lange Lift و موسس آن، آقای آنتونی لانگ Anthony Lange اولین میز های هیدرولیکی آکاردئونی را جهت استفاده در خطوط تولید در آمریکا تولید نمود. هرچند مکانیزم بالابر آکاردئونی ، بعد ها در سال 1963 میلادی توسط چارلز لارسون Charles Larson در آمریکا به ثبت رسیده. مکانیزم قیچی ها که در ایران به آکاردئونی نیز رایج می باشد، یک مکانیزم چند لینکی شامل یک یا چند جک هیدرولیکی می باشد که قادر می باشد بار یا نفر را به ارتفاع ببرد.

گروه صنعتی بیات، تمامی مراحل ساخت و طراحی این گونه از بالا بر ها را از ابتدا تا مرحله نصب و برسی محیط برای نصب، همچنین مراحل سرویس و یا تعمیرات نیز توسط کارشناسان مجرب ما در گروه صنعتی بیات انجام می شود. به علاوه، مشاوران ما در گروه صنعتی بیات نیز آماده پاسخ گویی همه روزه به سوالات شما، اراعه مشاوره و راه نمایی به صورت رایگان برای خرید بالا بر هستند. شما می توانید در فضای مجازی نیز صفحات ما را دنبال کنید: تلگرام ، اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *